Gps Nedir?

Gps Nedir? (Global Positioning System)
Küresel Konum Belirleme Sistemi (Global Positioning System) düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmeyi mümkün kılar. Bu sistem, ABD savunma bölümüne ait, yörüngede sürekli olarak dönen 25 (20 Aktif, 5 Pasif) uydudan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur. 1980’lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır. Günümüzde Görme Engelli kişilerden, Askeriyeye, Deniz ve Havacılıksistemlerine kadar hayati önem taşıyan bir araç olarak kullanıma girmiştir.
 
Navigasyon nedir?
Navigasyon cihazı üzerinde bulunan GPS ( Global Positioning System ) alıcısı ,uydu sinyalleri ile koordinatları belirler.Bu koordinatlar navigasyon yazılımı aracılığı ile cihazın ekranına yansıtılır ve konumunuzu harita üzerinde görmeye başlarsınız.Belirlenen tercihler doğrultusunda hedefinize optimum olarak ulaşabilirsiniz.Hareket halinde uydudan gelenler sinyaller vasıtası ile rotanız gerçek zamanlı güncellenmektedir.Harita üzerinde hareketinizi izlerken de sesli ve görsel yönlendirmelerle noktasal olarak hedefe erişim sağlanmaktadır. Navigasyon cihazları tek başına bir cihaz olabilirken aynı zamanda bu özelliğin entegre edildiği mobil telefonlar ,araç içi multimedya sistemleri gibi ürünler içine de girmeyi başarmış bir teknolojidir.
 
Rota Nedir?
Iki nokta arasında istenilen özelliklere göre (i.e, hattın türü, araç tipi, en hızlı, en kısa) hesaplanmış mesafe. Daima anlık GPS konumundan başlar. Aynı anda birden fazla rota olamaz, sadece tek bir rota olabilir.
 
Duraklama Noktası Nedir?
Gidilecek veya gidilen rota üzerinde uğranılması istenen noktalardır. Istenildiği kadar duraklama noktası eklenebilir.
 
POI Nedir?
İlgi noktası. (Benzinci, otel, restoran,Eczane vb.)